Radio internetowe w Gigablue

przez | 27.11.2012

Tuner Gigablue posiada oprogramowanie Enigma2 – jest to po prostu Linux przystosowany do specyficznego hardware’u. Umożliwia on instalację wtyczek, czyli programów znacznie rozszerzających możliwości. Dzięki nim możemy zobaczyć dokładny opis filmu i jego ocenę pobraną z ogromnej bazy IMdb (The internet movie database), sprawdzić prognozę pogody, znaleźć interesujące hasło w wikipedii czy nawet odebrać maile. Wtyczek jest naprawdę olbrzymia ilość. Jedna z nich – webradioFS – umożliwia słuchanie radia internetowego. Tuner oczywiście musi być podłączony do internetu.

Wtyczka standardowo pojawia się po aktualizacji on-line oprogramowania HDF Team Image v.6. Najłatwiej wywołać ją przyciskiem MENU na pilocie:

Po uruchomieniu wtyczki ujrzymy mniej więcej taki obraz – na pierwszym planie przykładowa playlista:

Wszystkie najważniejsze opcje i ustawienia kryją się pod przyciskiem MENU na pilocie:

Warto zacząć od usunięcia listy sample, czyli z głównego menu wybieramy Fav-File Actions, następnie Delete Fovorites File i wybieramy listę sample do usunięcia. Założenie nowej listy uzyskamy poprzez wybranie Fav-File Actions z głównego menu i Make new Fovorites file:

Liście trzeba jeszcze nadać jakąś nazwę, zdefiniujemy ją w kolejnym oknie – do wybierania liter można użyć czterokierunkowej rozety i przycisku OK, lub klawiatury numerycznej (pisanie jak w starszych telefonach):

ZIELONY przycisk zapisuje listę, domyślnie pojawi się ona pod pierwszą pozycją, po wciśnięciu ŻÓŁTEGO przycisku Favoriten w głównym oknie wtyczki. Na razie lista jest pusta.

Kanały radiowe do listy można dodawać poprzez wybranie ich z całej bazy (jest ich kilkaset), z katalogów tematycznych, list najpopularniejszych kanałów, najnowszych lub poprzez wyszukanie. Najszybsza opcja, to właśnie wyszukanie w bazie interesującej nas stacji. Jak to zrobić? W głównym oknie wtyczki webradioFS wciskamy guzik MENU na pilocie i wybieramy opcję Search in Database, pojawi się okno z wirtualną klawiaturą, ja szukałem stacji RMF:

Wynik wyszukiwania to:

Dodanie nowej stacji do wybranej listy jest łatwe: wybieramy ją guzikiem OK na pilocie – jeśli stacja działa, wciskamy MENU i wybieramy Save selected stream as Favorit, wciskamy OK, w oknie z listami ulubionymi wybieramy tę, gdzie chcemy zapisać stację:

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK, pojawi się kolejne okno, gdzie można wyedytować parametry stacji radiowej:

Zatwierdzamy to okno ZIELONYM przyciskiem Zapisz. Ja dodałem sobie kilka polskich stacji z kilkudziesięciu, jak są w bazie głównej i moja lista ulubiona wygląda tak:

Warto sobie przeklikać wszystkie opcje tego pluginu, gdyż ma on sporo funkcji – ściszanie stacji po zadanym czasie, możliwość nagrywania, włączenia wygaszacza itp. Jeśli jakieś stacji nie ma w bazie, a znamy jej link, łatwo ją dodać i uploadować na listę główną, pojawi się wtedy u wszystkich użytkowników wtyczki na całym świecie ;).

Lista z ulubionymi stacjami to plik, przechowywany w folderze /etc/ConfFS/nazwa_listy.wbrFS_fav prawidłowe prawa to 644. Można go więc skopiować i przesłać znajomemu, lub zrobić sobie po prostu swoją kopię na wypadek instalacji nowej wersji oprogramowania. Więcej o przesyłaniu plików w tunerze Gigablue znajdziesz tu: Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików.

A może znasz jakąś inną wtyczkę do słuchania radia internetowego?

Jeden komentarz do „Radio internetowe w Gigablue

  1. Pingback: WiFi w Gigablue i innych tunerach z Enigma2 - Gigablue HD 800

Leave a Reply