Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików

Dzisiaj opiszę dla niektórych oczywisty, dla innych mniej, sposób wysyłania plików do tunera satelitarnego Gigablue HD 800 Solo przy pomocy protokołu FTP. Wskazówka będzie przydatna również dla innych tunerów z linux’em na pokładzie.

Zabawę trzeba zacząć od uruchomienia praktycznie dowolnego klienta FTP na komputerze – ja polecam darmowy Filezilla, do pobrania również w niezbędniku. Tuner musi być podłączony do sieci LAN i musi być nam znany jego adres IP. Na początek sprawdźmy, czy nasz box odpowiada na ping:

ping z tunera Gigablue

Jeśli wszystko jest OK, możemy uruchomić Filezillę i skonfigurować jak niżej, zgodnie ze swoimi ustawieniami, czyli w pole Serwer wpisujemy IP lub nazwę tunera w sieci, użytkownik to root, hasło zależy od wgranego oprogramowania – najczęściej puste lub gigablue:

Filezilla połączona z gigablue

Po wciśnięciu Szybkie łączenie program powinien połączyć się z tunerem. Od teraz po lewej widzimy pliki na naszym komputerze, a po prawej strukturę katalogów w gigablue. Dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na pliku po lewej spowoduje wysłanie go do obecnie otwartego folderu po prawej, działa to również w odwrotną stronę.

Kolejną przydatną funkcją jest nadawanie uprawnień na pliki. Najczęściej nadawane prawa wysłanych plików do tunera to 755. Ustawienie jest proste – klikamy lewym myszy na pliku i z menu wybieramy Prawa pliku… w pole Wartość numeryczna wpisujemy 755.

Możesz zostawić komentarz, lub trackbacka ze swojej strony www.


2 komentarze do “Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików”

  1. […] Lista z ulubionymi stacjami to plik, przechowywany w folderze /etc/ConfFS/nazwa_listy.wbrFS_fav prawidłowe prawa to 644. Można go więc skopiować i przesłać znajomemu, lub zrobić sobie po prostu swoją kopię na wypadek instalacji nowej wersji oprogramowania. Więcej o przesyłaniu plików w tunerze Gigablue znajdziesz tu: Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików. […]

  2. […] Bezpłatny klient FTP umożliwiający wysyłanie i ściąganie plików z Gigablue. Wersja nie wymagająca instalacji, z dołączonym spolszczeniem. Dokładny opis: Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików. […]

Zostaw komentarz