Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików

przez | 26.08.2012

Dzisiaj opiszę dla niektórych oczywisty, dla innych mniej, sposób wysyłania plików do tunera satelitarnego Gigablue HD 800 Solo przy pomocy protokołu FTP. Wskazówka będzie przydatna również dla innych tunerów z linux’em na pokładzie.

Zabawę trzeba zacząć od uruchomienia praktycznie dowolnego klienta FTP na komputerze – ja polecam darmowy Filezilla, do pobrania również w niezbędniku. Tuner musi być podłączony do sieci LAN i musi być nam znany jego adres IP. Na początek sprawdźmy, czy nasz box odpowiada na ping:

ping z tunera Gigablue

Jeśli wszystko jest OK, możemy uruchomić Filezillę i skonfigurować jak niżej, zgodnie ze swoimi ustawieniami, czyli w pole Serwer wpisujemy IP lub nazwę tunera w sieci, użytkownik to root, hasło zależy od wgranego oprogramowania – najczęściej puste lub gigablue:

Filezilla połączona z gigablue

Po wciśnięciu Szybkie łączenie program powinien połączyć się z tunerem. Od teraz po lewej widzimy pliki na naszym komputerze, a po prawej strukturę katalogów w gigablue. Dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na pliku po lewej spowoduje wysłanie go do obecnie otwartego folderu po prawej, działa to również w odwrotną stronę.

Kolejną przydatną funkcją jest nadawanie uprawnień na pliki. Najczęściej nadawane prawa wysłanych plików do tunera to 755. Ustawienie jest proste – klikamy lewym myszy na pliku i z menu wybieramy Prawa pliku… w pole Wartość numeryczna wpisujemy 755.

2 komentarze do „Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików

  1. Pingback: Radio internetowe w Gigablue | Gigablue HD 800

  2. Pingback: Komunikacja PC Gigablue - niezbędnik | Gigablue HD 800

Leave a Reply