Wgrywanie nowego oprogramowania TeamRED do GigaBlue

przez | 31.01.2012

W tunerze Gigablue HD 800 Solo wgrywanie nowego firmware’u jest bardzo łatwe. Cały proces został podzielony na dwa etapy – wgrywanie części PREFLASH które trwa mniej niż 10 sekund i wgrywanie właściwej aktualizacji, która trwa ponad 20 minut. Taka kombinacja ma zapewnić bezpieczeństwo – krytycznym procesem jest pierwszy etap, w przypadku jego niepowodzenia tuner może wymagać naprawy w serwisie. Gdy coś pójdzie nie tak w drugim etapie – zawsze można go powtórzyć bez żadnych negatywnych konsekwencji.

Proces aktualizacji należy rozpocząć od pobrania nowej wersji oprogramowania – polecam wersję firmowaną przez TeamRED – obecnie jest najbardziej dopracowane. Archiwum ze wszystkimi niezbędnymi plikami można znaleźć na tej stronie. Potrzebny będzie jeszcze pendrive, z którego tuner pobierze firmware.

Wgrywanie bootloadera, czyli PREFLASH do Gigablue HD 800 Solo:

1. Formatujemy pendrive w systemie plików FAT32.
2. Na sformatowanego pendrive’a kopiujemy pliki z folderu PREFLASH który znajduje się w ściągniętym archiwum. Finalnie na pendrive powinny znaleźć się pliki cfe.bin i burn.bat.
3. Odłączamy kabelek zasilający z tunera i wsadzamy pendrive w gniazdo USB znajdujące się na tylnej ściance, podłączamy kabel zasilający do tunera i niczego więcej nie dotykamy.
4. Na wyświetlaczu tunera powinien pojawić się na 3 sekundy napis boot, następnie przez 2 sekundy Load i Flash, po czym powinniśmy ujrzeć komunikat done lub _E2_.
5. Odłączmy tuner od zasilania i wyciągamy pendrive.

Wgrywanie oprogramowania głównego do Gigablue HD 800 Solo:

1.. Formatujemy teraz znowu pendrive w systemie plików FAT32 i kopiujemy na niego pliki z folderu FINISH, czyli ker_e2.img oraz burn.bat.
2.. Wsadzamy pendrive do gniazda w tunerze i podłączamy go do zasilania.
3.. Na wyświetlaczu pojawi się na kilka minut komunikat Load – tuner kopiuje plik z oprogramowaniem do pamięci RAM.
4.. Następnie na wyświetlaczu powinniśmy ujrzeć napis E000 i kolejno do E099 – tuner kasuje pamięć Flash.
5. Po komunikacie E099 pojawi się komunikat P000 i kolejno do P099 – tuner zapisuje we flashu plik z oprogramowaniem znajdujący się w pamięci RAM.
6. Po zakończeniu aktualizacji, która trwa ponad 20 minut, tuner włączy się w normalnym trybie i przywita nas kreatorem konfiguracji.
7. Można teraz odłączyć pendrive od tunera i cieszyć się nową wersją oprogramowania.

Dodatki extra.url i polskie fonty

Warto jeszcze pobrać z niezbędnika czcionki z polskimi znakami i wgrać do folderu /usr/share/fonts/ nie zapominając o nadaniu uprawnień 755. Wgrywając z kolei plik extra.url do folderu /etc/ zwiększamy liczbę dostępnych pluginów z poziomu Red Panel – tu również niezbędne są prawa 755. Wszystkie operacje można wykonać wygodnym programem FileZilla – wersja nie wymagająca instalacji znajduje się również w niezbędniku.

Jak wgrywać pliki do tunera Gigablue HD 800 Solo i innych opartych na Linux Enigma2 zamieściłem we wpisie Gigablue i FTP czyli ściąganie i wysłanie plików.

Najnowsze listy kanałów r-r (richter) do tunerów HD kompatybilnych z Dreamboxem znajdziesz w Listy kanałów r-r, a dokładny opis jak je wgrać do tunera zamieściłem tu:Wgrywanie listy kanałów do Gigablue i innych opartych o Enigma2.

Jeden komentarz do „Wgrywanie nowego oprogramowania TeamRED do GigaBlue

  1. Pingback: Nowy bootloader do Gigablue HD 800 Solo | Gigablue HD 800

Leave a Reply