Nowy bootloader do Gigablue HD 800 Solo

przez | 16.11.2012

Jakiś czas temu pojawił się nowy bootloader do Gigablue HD 800 Solo, datowany na 3 wrzesień 2012. Biorąc pod uwagę, że ostatni, powszechnie używany został wydany 17 marca 2011, a na forach pojawiały się plotki o nowym bootloaderze, który znacznie skróci czas ładowania nowego firmware do tunera, postawiłem sprawdzić jakie zmiany wprowadza.

Wgrywanie nowego bootloadera z 3.09.2012

Nadarzyła się okazja, do wgrania nowego bootloadera – robiłem wiele testów na image HDF v6 i tuner zaczął pracować bardzo wolno, a przywrócenie ustawień fabrycznych, nie do końca je przywróciło i jeszcze bardziej spowolniło boxa. Ściągnąłem plik o nazwie gigablue-solo-cfe-20120903.zip, sformatowałem w FAT32 pendrive no name 4GB, zgrałem na niego wypakowane pliki i foldery, tak by zawartość sticka wyglądała jak niżej:

W folderze gigablue musi znajdować się folder solo, a w nim dwa pliki: cfe.bin i splash.bin.

Przed przystąpieniem do wgrywania bootloadera, należy wszystko sprawdzić dwa razy. W przypadku skrajnego niepowodzenia tuner nie uruchomi się!!!

Tak przygotowany, wyjąłem wtyk zasilający z tunera, poczekałem aż na telewizorze ujrzę „brak sygnału”, po czym wsadziłem pendrive do gniazda usb z tyłu i wpiąłem kabel zasilający. W kilkadziesiąt sekund tuner wgrał nowy bootloader do swojej pamięci flash. Dokładny opis jak wgrać bootloader znajdziesz tu: Wgrywanie nowego oprogramowania Red Team do GigaBlue (Wgrywanie bootloadera, czyli PREFLASH do Gigablue HD 800 Solo, punkty 3-5).

Po chwili zaczęło się uruchamiać stare HDF v6. Wyjąłem pendrive z boxa i zrobiłem pełny restart, żeby sprawdzić co nowego mnie czeka. Tradycyjnie na TV pojawił się napis „Your Gigablue HD 800 Solo is rebooting„, po czym zamiast „brak sygnału”, ujrzałem niebieski ekran, a na wyświetlaczu tunera pojawił się napis GIGa. Dalszy proces ładowania oprogramowania bez zmian.

Wgrywanie image z AAF i HDF na nowym bootloaderze

Chcąc sprawdzić jak nowy bootloader wpłynie na czas ładowania firmware, ściągnąłem nightly build AAF z 10.11.2012. Tradycyjnie rozpakowałem pliki na pendrive sformatowany w FAT32, odłączyłem zasilanie od tunera i wsadziłem go w gniazdo USB. Po wsadzeniu wtyczki zasilacza, na wyświetlaczu pojawił się napis uSb, na ekranie telewizora zawitała niebieska plansza, a dioda tunera zrobiła się różowa (połączenie czerwonego z niebieskim) i rozpoczął się proces wgrywania oprogramowania. Czas całej operacji to ponad 30 minut – tyle samo, ile na starym bootloaderze. Open AAF wgrało się bez najmniejszych problemów.

Po godzinie zabawy z nowym oprogramowaniem postanowiłem wrócić do HDF v6 – i znowu podczas wgrywania TV wyświetla niebieską planszę, na wyświetlaczu pojawia się uSb i pozostałe komunikaty (Load, E000, P000 itd). Czas całej operacji to ponad 30 minut, a oprogramowanie zainstalowało się bez problemu.

Podsumowanie

Nowy bootloader na pewno jest kompatybilny z HDF v6 i nowymi wypustami AAF – na tych image go przetestowałem. Nie zauważyłem skrócenia czasu wgrywania softu, ani też żadnych problemów. Zmiany wizulane, które zaobserwowałem to:
– niebieska plansza w miejscu, gdzie tuner nie wysyłał sygnału obrazu;
– dodatkowe komunikaty podczas flashowania i startowania na wyświetlaczu LED.

Nowy bootloader można pobrać z: GIGaBLUe HD 800 Solo – niezbędnik.

Jeden komentarz do „Nowy bootloader do Gigablue HD 800 Solo

  1. Pingback: Niezbędne rzeczy związane z tunerem GigaBlue HD 800 Solo | Gigablue HD 800

Leave a Reply