Jak zaktualizować online oprogramowanie openATV w Gigablue

przez | 24.04.2013

Grupa ATV wypuszcza praktycznie codziennie uaktualnione obrazy oprogramowania Enigma2 do tunerów Gigablue. By być „na bieżąco” i mieć aktualny soft, nie trzeba na szczęście każdego dniach wgrywać nowych wersji – wystarczy od czasu do czasu wykonać aktualizację on-line. Tuner oczywiście musi być podłączony do internetu.

UWAGA!!! Może się zdarzyć, że aktualizacje zamiast pomóc, zepsują coś i tuner nie uruchomi się, lub będzie pracował niestabilnie. Warto więc przed całą operacją wykonać kopię ważnych dla nas danych, np. list kanałów.

W celu ściągnięcia i zainstalowania nowym wersji pakietów oprogramowania openATV, należy zacząć od wciśnięcia przycisku MENU na pilocie i wybrania opcji Zarządzanie oprogramowaniem:

Menu ustawienia

W nowo otwartym oknie Zarządzanie oprogramowaniem wybieramy opcję Aktualizacja oprogramowania:

Menu zarządzanie oprogramowaniem

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK, otworzy się Software Panel, który po pewnym czasie wypełni się dostępnymi aktualizacjami. Może to trwać nawet kilka minut:

Software Panel

Wciskając teraz zielony przycisk na pilocie, uruchomimy proces akttualizacji bazy o nowe pakiety:

Aktualizacja listy pakietów w Gigablue

I tu znów należy uzbroić się w cierpliwość, proces może trochę potrwać – zależnie od ilości ściąganych danych, następnie wyświetli się okno z pytaniem o wykonanie aktualizacji:

Pytanie o aktualizację

Po wybraniu drugiej opcji (Upgrade and ask to reboot) zacznie się najdłuższy proces – właściwa aktualizacja oprogramowania tunera. W tym czasie nie należy odłączać zasilania, ani korzystać z pilota czy przycisków na panelu tunera:

Pobieranie pakietów AAF

Po pewnym czasie – w moim przypadku po 6 minutach, aktualizacja została zakończona:

Koniec aktualizacji

Po zatwierdzeniu przyciskiem OK i wyjściem z menu, odbiornik poprosi o restart:

Restart po aktualizacji

Zatwierdzamy i czekamy na ponowne uruchomienie i wprowadzenie zmian.

Jeśli tuner uruchomi się prawidłowo i wszystko działa, można sprawdzić, wszystkie aktualizacje zostały ściągnięte i zainstalowane, czyli wciskamy MENU na pilocie, wchodzimy w Zarządzanie oprogramowaniem i w aktualizację oprogramowania – lista dostępnych poprawek powinna być pusta:

Brak aktualizacji AAF

Aktualizowałem w ten sposób oprogramowanie AAF i ATV już kilkanaście razy i zawsze wszystko działało stabilnie po restarcie tunera (w odróżnieniu od oprogramowania HDF, gdzie kilka razy zakończyło się wgrywaniem całego softu od nowa). Powyższy opis wykonałem w oparciu o tuner Gigablue HD 800 Solo i firmware AAF 2.0 Beta /OpenATV 3.0 Beta .

5 komentarzy do „Jak zaktualizować online oprogramowanie openATV w Gigablue

 1. Pingback: WiFi w Gigablue i innych tunerach z Enigma2 - Gigablue HD 800

 2. Arek

  Witam. Skusiłem się, żeby zaktualizować mój dreambox 800hd se online. Chociaż mówiono mi, że mogę robić wszystko tylko nie update. Miałem Openatv 5.1 teraz mam tylko błąd na wyświetlaczu OLED :

  R01 no ca found

  I nie wiem co mam teraz zrobić

  Odpowiedz
  1. Arek

   Nie wiem. A teraz nie mam nawet jak sprawdzić, a nie ma uniwersalnego rozwiązania?

   Odpowiedz
 3. Pingback: agen Slot online

Leave a Reply