Jak zaktualizować oprogramowanie HDF on-line w Gigablue

przez | 07.12.2012

Tuner Gigablue HD posiada bardzo duże możliwości, które zależą głównie od oprogramowania, które jest na nim zainstalowane. Nowe funkcje oraz poprawki błędów są dodawane do nowszych wersji firmware, np HDF v.5, HDF v.6. Często mija długi czas między nowymi wydaniami. Chcąc być na bieżąco, można skorzystać z aktualizacji on-line. Oprogramowanie openmips na Gigablue rozwija się bardzo szybko i aktualizacje pojawiają się praktycznie codziennie. Warunek to tuner podłączony do internetu. Opis dotyczy oprogramowania HDF Team Image v.6.

Aktualizacja HDF Toolbox

Opiszę sposób aktualizacji za pośrednictwem HDF Toolbox, dlatego warto zacząć od ściągnięcia jego najnowszej wersji. Na początek należy go uruchomić – metoda pierwsza – NIEBIESKI przycisk na pilocie i wybór pozycji HDFreaks Toolbox Gigablue:

Metoda druga, to uruchomienie rozszerzenia z poziomu Menu głównego, po wciśnięciu guzika MENU na pilocie:

Następnie trzeba uruchomić pozycję Update HDF Toolbox – potrwa to chwilę, po czym odbiornik poleci nam restart enigmy, co też należy zrobić:

Aktualizacja kanałów feed

Kanały Feed to w skrócie linki, gdzie dostępne są nowe wersje wtyczek i oprogramowania. Ich aktualizacja ma istotne znaczenie – tuner wtedy „wie”, gdzie szukać nowych wydań. Uruchamiamy HDF Toolbox i wchodzimy w HDF-Downloader:

Następnie wciskamy klawisz 2 na pilocie, by pojawiły się uaktualnienia (Updates):

Wybieramy Feed odpowiedni dla naszej wersji tunera i wciskamy ZIELONY guzik na pilocie. Jeśli tuner po zakończeniu poprosi o restart, to należy go wykonać.

Aktualizacja sterowników

Tuner Gigablue ma budowę sprzętową bardzo zbliżoną do komputera PC. Znajdziemy tu procesor, pamięć RAM, zamiast dysku twardego pamięć Flash, zamiast portu PCI gniazdo na moduł dekodujący, tuner DVB-S2 itp. Urządzenia te są tak dobrze obsługiwane, jak dobre są sterowniki. Dlatego warto zrobić ich aktualizację, jeśli taka została opublikowana. Wchodzimy więc jak wyżej – w HDF Toolbox, następnie HDF Dowloader, wybieramy Updates (klawisz 2 na pilocie) i ZIELONYM przyciskiem ściągamy najnowsze drivery:

Po instalacji konieczny będzie restart odbiornika, który koniecznie trzeba wykonać.

Aktualizacja oprogramowania

Przed wykonaniem aktualizacji on-line firmware’u w tunerze Gigablue, należy wykonać kopię bezpieczeństwa ustawień, list kanałów itp. Może się okazać, że proces zakończy się niepowodzeniem i najłatwiejszym sposobem przywrócenia sprawności tunera będzie wgranie softu z pendrive’a.

Aktualizację najbezpieczniej wykonać z poziomu HDF Toolbox, gdzie należy wybrać opcję openMips & HDF Spinner Update:

Proces zacznie się od ściągnięcia nowych wersji paczek, na ekranie będą pojawiały się komunikaty o wersji obecnie zainstalowanej i wersji ściągniętej z kanału feed:

Jeśli update wykonujemy po raz pierwszy od dłuższego czasu, to może on potrwać nawet godzinę. Na koniec pojawi się komunikat  informujący o wykonaniu aktualizacji i konieczności zrestartowania tunera – tu pierwsze uruchomienie również może trochę potrwać:

Wraz z nowszym oprogramowaniem w menu tunera mogą pojawić się nowe rozszerzenia, skiny itp. W moim Gigablue HD 800 Solo robię aktualizację średnio co 2 tygodnie – jak na razie nic się jeszcze nie rozsypało :).

Napisz, co jaki czas Ty wykonujesz update i czy wszystko działa po aktualizacji.

2 komentarze do „Jak zaktualizować oprogramowanie HDF on-line w Gigablue

 1. Mariusz

  Wgrałem soft, pierwsze co zrobiłem to Update HDF Toolbox po wykonaniu informacja o braku pliku konfiguracyjnego i potrzeba reboot. Po reebot to samo, brak możliwości uruchomienia HDF Toolbox – kolejne wgrywanie softu od zera 🙁

  Nie próbowałem robić tego po raz kolejny …

  Odpowiedz
  1. Wojtek Autor wpisu

   Jeśli nie działa HDF Toolbox, to można go przeinstalować ręcznie bez konieczności ponownej instalacji całego softu. Ja od jakiegoś czasu korzystam z openATV – szybsze i wydaje się bardziej dopracowane.

   Odpowiedz

Leave a Reply