Smartfon na Androidzie jako pilot do Gigablue lub Dreamboxa

przez | 03.11.2012

Jakiś czas temu we wpisie Smartfon, Android i Gigablue czyli komórka jako pilot sterujący tunerem pokazałem jak za pomocą komórki z WiFi i przeglądarką internetową można sterować tunerem opartym o soft Enigma2. Piotrek zaproponował w komentarzu ciekawą, gotową aplikację na androida – DreamDroid.

Instalacja

Aplikacja znajduje się w sklepie Google Play, jest bezpłatna i nie wyświetla reklam. Do pobrania tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.reichholf.dreamdroid&hl=pl. Na moim telefonie LG L5 z Androidem 4.03 pobranie jak i instalacja przebiegły bez problemu. Na ekranie powstał również skrót, umożliwiający szybki dostęp:

Pierwsze uruchomienie

Przed uruchomieniem aplikacji warto włączyć WiFi w telefonie, tuner oczywiście również musi mieć dostęp do tej samej sieci LAN. Zaraz po uruchomieniu pojawi się główne menu Main:

Program należy najpierw skonfigurować, by poprawnie komunikował się z tunerem. Wchodzimy w Profile i dodajemy nowy (przycisk plus) lub edytujemy istniejący (default)

Wypełniamy dostępne pola odpowiednimi wartościami – Profil: dowolna nazwa, nazwa hosta – podajemy IP lub nazwę pod jaką tuner jest widoczny w sieci (przydatne, gdy ma IP z DHCP). Jeśli mamy założone hasło na usera w tunerze, zaznaczamy pole Włącz logowanie i wpisujemy poświadczenia (login i hasło), ikona dyskietki zapisuje ustawienia:

Pilot w komórce

Mając w pełni skonfigurowaną aplikację, czas na poznanie jej możliwości. Na pierwszy ogień opcja Pilot z głównego menu Main. Zawiera podstawowe przyciski umożliwiające sterowanie tunerem. Regulacja głośności, zmiana kanału itp. Działa świetnie, bez opóźnień no i nie trzeba telefonem celować w tuner ;):

Kolejna przydatna opcja to Kanały, po jej wybraniu i wejściu w Bukiety mamy dostęp do wgranych list kanałów, łącznie z widocznym EPG:

W ekranie Main mamy jeszcze do dyspozycji:
Filmy – dostęp do listy nagranych materiałów, lub innych plików multimedialnych znajdujących się w tunerze lub podłączonym do niego dysku,
Przycisk Zaplanowane zadania umożliwia stworzenie harmonogramu, dzięki któremu tuner nagra nasze ulubione programy podczas nieobecności,
Aktualny – wyświetla oglądany kanał, program który jest emitowany i następny po nim, opcja strumieniuj pozwala na oglądanie w telefonie (wymaga zainstalowanego VPlayer’a),
Szukaj w EPG – wyszukiwanie po programie telewizyjnym.

Menu dodatkowe – Extras zawiera kilka mniej, lub bardziej przydatnych opcji:

Opcja wyślij wiadomość pozwala na wyświetlenie dowolnego tekstu na ekranie telewizora. Pozostałe funkcje raczej nie wymagają opisu.

Podsumowanie

Ogólnie program DreamDroid to bardzo ciekawa i przydatna aplikacja. Nieoceniona, gdy nie chce nam się wstawać z kanapy a pilot leży poza zasięgiem rąk – mając przy sobie telefon można dowolnie latać po kanałach.

Sam program jest niewielki, nie obciąża telefonu. Wada to oczywiście konieczność włączenia WiFi w smartfonie, co znacznie skraca czas pracy na baterii, który i tak jest niezbyt długi. Można też pobawić się w konfigurację routera (przekierowanie portów na gigablue) i sterowanie tunerem przez sieć WAN (w przypadku dynamicznego IP dochodzi konfiguracja serwisu typu dyndns). Można wtedy sterować z dowolnego miejsca na świecie – jedyny wymóg do dostęp telefonu do internetu. Obowiązkowe jest wtedy założenie hasła na usera w tunerze.

Jeśli masz jakieś doświadczenia z aplikacjami na Androida współpracującymi z tunerami na Enigma2, podziel się nimi w komentarzach.

Leave a Reply