Ustawianie anteny satelitarnej przy pomocy telefonu z Androidem

przez | 09.11.2012

Dobrze ustawiona antena satelitarna to gwarancja poprawnego odbioru ze wszystkich transponderów o każdej porze roku. Jednak samo ustawienie to nie wszystko. Ważny jest brak przeszkód na odcinku satelita – antena, najczęściej są to drzewa, inne budynki. Sam rozmiar talerza, również ma znaczenie. Popularne anteny offsetowe 0,6-0,7m to minimum, ale nie jest to rozmiar optymalny. Ja wolę zdecydowanie 90cm. Również mocowanie anteny musi być stabilne, tak by nie zmieniała ona położenia podczas silnych wiatrów.

Chyba wszystkie tunery cyfrowe mają odpowiednie wskaźniki, najczęściej dwa – jeden pokazuje poziom sygnału, a drugi jakość. Jeśli nasz tuner satelitarny jest oparty o środowisko Enigma2, np. Gigablue, Dreambox, starsze przerobione nBoxy, posiada dostęp do sieci LAN i internetu, to za pomocą smartfona z Androidem i małą aplikacją możemy dokładnie samemu ustawić talerz anteny satelitarnej.

DMSatFinder

Niewielka aplikacja, dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play DMSatFinder umożliwia bezstresowe ustawienie anteny. Pomysł na wykorzystanie podrzucił Piotrek w komentarzu do Smartfon, Android i Gigablue czyli komórka jako pilot sterujący tunerem. By spełniła swoje zadanie, telefon z androidem musi mieć dostęp do tunera przez sieć LAN (najczęściej WiFi) lub WAN (wymagane odpowiednie przekierowanie portów na tunerze w routerze). Sam tuner oczywiście również musi być wpięty w sieć. Aplikacja uruchomiona zaraz po zainstalowaniu wygląda tak:

By rozpocząć pracę, trzeba odpowiednio skonfigurować połączenie – interesuje nas więc ikona klucza w prawym górnym rogu ekranu:

Jeśli nie było ustawiane hasło na użytkownika root w tunerze, nie zmienialiśmy portu, to wystarczy wpisać tylko IP. Po powrocie do ekranu głównego wystarczy wcisnąć przycisk START i można ustawiać, obserwując wskaźnik poziomu sygnału:

Jak dobrze ustawić antenę

Prace zaczynam od ustawienia na odbiorniku kanału na najsłabszym transponderze – uzyskam dzięki temu dobre ustawienie dla całego satelity. Ustawiając antenę satelitarną w nowym miejscu, zawsze, jeśli to możliwe, wzoruję się na innych talerzach. Jeśli takich nie ma, to ustawiam talerz prostopadle do ziemi i lekko podnoszę do góry (kilka stopni), konwerter ustawiam tak, by gniazdo na wtyk F było ustawione idealnie w dół. Śruby regulacji góra-dół skręcam na tyle, by antena była stabilna, a cybanty skręcam tak, by dało się ustawiać talerz lewo-prawo z lekkim oporem. Obracam antenę ustawioną na południe – najlepiej o dosłownie 5mm, czekam moment i jeśli nie ma efektu, obracam dalej, aż do ustawienia maksymalnej wartości sygnału. Następnie skręcam ostatecznie cybanty – na przemian lewe i prawe nakrętki – tak by antena nie przestawiła się. Następnie dostrajam zmieniając położenie góra-dół, tu również wykonuję bardzo niewielkie ruchy – po uzyskaniu maksymalnej wartości skręcam śruby ostatecznie. Można jeszcze sprawdzić czy delikatne obrócenie konwertera w lewo lub prawo poprawi sygnał.

Odpowiedni rozmiar talerza, stabilne mocowanie i dobre ustawienie – takiej instalacji śnieg, wiatr i deszcz nie będzie groźny. I jeszcze jedno – na konwerter nie trzeba zakładać worka ;).

20 komentarzy do „Ustawianie anteny satelitarnej przy pomocy telefonu z Androidem

  1. Leszek

    Świetna aplikacja, już miałem dość kręcenia anteną w lewo i prawo, wtedy znalazłem tą stronę z DMSatFinder.Po kilku minutach problem z ustawieniem anteny był rozwiązany.Diękuję za super pomysł.Będę go dalej polecać.
    z pozdrowieniem
    Leszek Gburzynski

    Odpowiedz
    1. Wojtek Autor wpisu

      Ten program jest naprawdę pomocny. Ustawianie z nim anteny to przyjemność :).

      Odpowiedz
  2. Grzesiek

    „…telefon z androidem musi mieć dostęp do tunera przez sieć LAN (najczęściej WiFi) lub WAN (wymagane odpowiednie przekierowanie portów na tunerze w routerze…” z WiFi sprawa jest prosta ale jak podłączyć telefon z tunerem kablem ? Jak przekierować porty tunera ?

    Odpowiedz
    1. Wojtek Autor wpisu

      Nie wiem jak podłączyć telefon z tunerem kablem, najprościej zrobić to przez router, który ma interfejsy RJ45 i WiFi. Przekierowanie portów to indywidualna sprawa danego routera – najczęściej jest to opcja 'port forwading’ lub 'virual server’.

      Odpowiedz
  3. Michal

    W przypadku jak ktoś ma blaszany dach sieć WiFi może nie łapać. Wtedy należy przekierować porty na ruterze (opcja port forwarding) i podać np. port 8080 jako port 80 dekodera z enigmą. Dekoder musi mieć obowiązkowo ustawiony na stałe IP lokalny w sieci domowej. Wtedy w ustawieniach podajemy adres IP publiczny naszego rutera czyli ten od neostrady czy co tam używamy i port 8080 zamiast domyślnego 80. Telefon z androidem oczywiście łączy się po LTE, EDGE czy co tam mamy w telefonie, 10 minut pracy to około 500kB zużycia transferu, więc maksymalnie 50groszy. Przy okazji są lepsze programy – DreamDroid lub VU+ player

    Odpowiedz
  4. Kuba

    czy jest mozliwe wykorzystanie tej aplikacji z dekoderem sagem cyfry + ??? w opcjach znalazlem adres ip dekodera ktory jest podlaczony do routera ale po wpisaniu ip w aplikacji pokazuje mi komunikat ze nie moze sie polaczyc :/ a mialol byc takie proste:P

    Odpowiedz
      1. Kaktus

        Mam zestaw nc+. Czy to jest soft enigma 2 ? Czy ta aplikacja bedzie u mnie dzialac ?

        Odpowiedz
  5. Piotr

    Czy da się połączyć z dekoderem wifi od nc+? Adres ip poprawny ale nie łączy się.

    Odpowiedz
  6. Adam

    jak połączyć poprzez wifi telefon z nc+ aby można było zacząć ustawiać satelite jak znaleźć IP itd powinno to być dokładniej opisane

    Odpowiedz
    1. Wojtek Autor wpisu

      Ta aplikacja nie jest przeznaczona dla tunerów nc+, a dla sprzętu z oprogramowaniem Linux Enigma 2

      Odpowiedz
  7. Miro

    Świetny program meczylem się kilka godzin a tym programemem około 5 min i ustawione naprawdę polecam

    Odpowiedz

Leave a Reply