Tania i dobra antena do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

przez | 02.03.2013

Od dłuższego czasu możemy oglądać kampanię informacyjną nt. przejścia z naziemnej telewizji analogowej na cyfrową. Tą rewolucję w telewizji satelitarnej mamy już dawno za sobą. Do odbioru cyfrowych multipleksów wystarczy antena i telewizor z MPEG-4, czyli praktycznie każdy kupiony w ostatnich 5 latach. W przypadku starszego modelu wystarczy dokupić tuner DVB-T, ale najwygodniejszą metodę odbioru zapewni tuner cyfrowy z głowicą telewizji naziemnej czyli np. Gigablue HD 800 SE, UE czy QUAD. Takie rozwiązanie pozwala na przełączanie kanałów DVB-T i DVB-S jednym pilotem. Jeśli chodzi o antenę, to sporo instalacji zbiorczych AZART nie jest zmodernizowanych i skutecznie wycinają kanały cyfrowe, mimo nadajników o dużej mocy. Testowałem kilka anten pokojowych ze wzmacniaczami i nawet w odległości 20km od nadajnika 100kW nie dało się nic obejrzeć. Najlepszym rozwiązaniem zapewniającym stabilny obraz jest zastosowanie anteny zewnętrznej, pasywnej – czyli bez wzmacniacza.

Antena Opticum AX900

Kupiłem ostatnio antenę do odbioru DVB-T producenta znanego z odbiorników cyfrowych – Opticum AX900. Całość złożoną i zapakowaną w pudełko można było znaleźć w dyskontach sieci Netto za 59zł, co wydawało się okazją, ale taniej jest w internetowym sklepie DMTrade.pl. Tym bardziej, że można tam też kupić kabel, wtyki i uchwyt – wszystko wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Pudełko AX900

Długość anteny to prawie 80cm, a zysk energetyczny 14dB, czyli bardzo przyzwoicie. Większość elementów jest zrobiona z aluminium, część z grubego plastiku a części montażowe ze stali. Tak wygląda całość z góry po złożeniu:

AX 900 z góry

A tak wygląda z boku:

AX900 z boku

Puszka z dipolem posiada gniazdo na typową złączkę F:

Puszka z gniazdem F

Do kompletu brakuje jeszcze uchwytu i kabla. Przewód łatwo zrobić samemu – niezbędny będzie zwykły koncentryk, wtyk F i wygodny, nakręcany wtyk antenowy:

Kabel do anteny DVB-T

Ustawienie anteny

Mieszkam w odległości około 20km w linii prostej od nadajnika DVB-T o mocy 100kW. Lokalizację i kierunek ustawienia anteny bardzo łatwo określić za pomocą małego programu na Android DVB-T Finder, który można za darmo pobrać ze sklepu google play.

DVB-T Finder

Po wybraniu interesującego nas nadajnika można określić poprawne ustawienie anteny w jego kierunku:

Kierunek nadajnika

Oraz ukształtowanie terenu na drodze nadajnik – antena:

Teren nadajnik - antena

Testy anteny Opticum AX900

Znając już kierunek ustawienia anteny, zrobiłem szybki test – postawiłem ją prowizorycznie na segmencie, wewnątrz mieszkania i włączyłem wyszukiwanie kanałów w telewizorze.

AX900 test

Mimo żelbetowych ścian (mieszkanie w bloku) i prowizorycznego ustawienia, wyniki testu były naprawdę rewelacyjne – na kanale 44 i 47 moc sygnału oscylowała w granicach 58-70%, a wskaźnik jakości – czyli najważniejszy parametr, cały czas wskazywał 100%:

AX900 sygnał

Wszystkie kanały z dwóch multipleksów były odbierane prawidłowo, TVP1 w HD bez stopklatek i szachownic:

TVP1 HD DVB-T

Podsumowanie

Antena została ostatecznie zamontowana na zewnątrz, na przedłużonej rurze uchwytu od anteny satelitarnej. Moc sygnału wynosi od 90 do 97%, jakość cały czas 100%. Sama antena wydaje się być solidna, a brak powierzchni stawiających opór pozwoli na uniknięcie uszkodzenia przez wiatr. Aluminiowe elementy są odporne na warunki atmosferyczne, a metalowe uchwyty i śruby powinny przetrwać kilka lat bez rdzy – co zweryfikuje czas. W przypadku niezadowalającego poziomu jakości sygnału (poniżej 40% zaczynają się problemy) można dokupić dedykowany wzmacniacz. Antena jak najbardziej na plus i do tego świetny stosunek ceny do jakości.

2 komentarze do „Tania i dobra antena do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

  1. orwo

    ani ona tania ani dobra, zwykła chińszczyzna rozlatująca się po 2-3 latach. chcesz tanio i solidnie to atz-19

    Odpowiedz
    1. Wojtek Autor wpisu

      U mnie się sprawdziła, znam 5 instalacji tych anten, każda ma się dobrze mimo kilku lat użytkowania. Doczekała się też lepszej lub gorszej jakości klonów występujących pod zbliżonymi nazwami.

      Odpowiedz

Leave a Reply