Wgrywanie HDF Team Image do Gigablue HD 800 Solo

przez | 28.08.2012

Ponieważ Team Red od ostatniej wersji z 17.02.2012 nie wypuścił nic nowego, zacząłem szukać alternatywy. Image grupy AAF jakoś mnie nie przekonało, postanowiłem więc wgrać najnowsze firmware Teamu HDF w wersji 4, która nie posiadała kilku irytujących mnie błędów z Team Red, najnowszą wersję HDF można znaleźć w niezbędniku.

Co jest potrzebne do wgrania image HDF do Gigablue?

Do wgrania oprogramowania grupy HDF będziemy potrzebować pendrive, który jest poprawnie wykrywany przez tuner Gigablue HD 800 Solo. Ja testowałem Kingstone o pojemnościach 1GB i 4GB oraz jakiś chiński No Name 4GB i wszystko działało poprawnie. Mając już nośnik, potrzebne są jeszcze pliki: bootloader (nie jest zawsze potrzebny o czym niżej) oraz właściwe oprogramowanie – wszystko znajduje się w niezbędniku. Wgrywanie odbywa się dwuetapowo: wgranie bootloadera oraz wgranie właściwego oprogramowania.

Jak wgrać bootloader PREFLASH do Gigablue HD 800 Solo?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy trzeba to robić? Jeśli poprzednio mieliśmy wgrane image Red Team z lutego 2012, lub HDF Team Image v.4, to nie trzeba wgrywać bootloadera. Jeśli w tunerze było jakieś inne oprogramowanie, lub nie jesteśmy pewni czy bootloader znajdujący się w tunerze jest odpowiedni, warto wgrać PREFLASH. Cały proces jest dokładnie opisany tu: Wgrywanie nowego oprogramowania Red Team do GigaBlue. Interesować nas będą punkty 1 do 5 sekcji Wgrywanie bootloadera, czyli PREFLASH do Gigablue HD 800 Solo. Bootloader PREFLASH można pobrać z niezbędnika.

Jak wgrać właściwy image HDF Team Image do Gigablue HD 800 Solo?

1. Na sformatowanego pendrive’a z systemem plików FAT32 kopiujemy zawartość archiwum z firmware, czyli na sticku powinien znaleźć się plik burn.bat i folder gigablue.

2. Pendrive wsadzamy do gniazda USB w tunerze i podłączamy kabel zasilający, na wyświetlaczu powinniśmy ujrzeć:

Gigablue boot

Po chwili pojawi się:

Co oznacza ładowanie pliku kernela z pendrive’a do pamięci RAM tunera, po chwili tuner zacznie kasować pamięć flash, w której umieści plik z RAM’u, pojawi się sekwencja E000 do E099:

Następnie tuner zacznie programować pamięć, pojawi się sekwencja P000 do P099:

Plik kernela jest dosyć mały, ok. 3,5MB więc cały proces potrwa tylko kilkadziesiąt sekund. W następnym etapie tuner zacznie ładować do pamięci RAM właściwy obraz firmaware’u, kopiując z pendrive’a ponad 125MB, potrwa to kilka minut:

Jeśli kopiowanie pliku zakończy się powodzeniem, tuner zacznie kasować pamięć flash, na wyświetlaczu pojawi się sekwencja E000 do E099, potrwa to kilka minut:

Po tej operacji rozpocznie się programowanie pamięci flash plikiem z RAM’iu, potrwa to znowu kilkanaście minut, na wyświetlaczu pojawi się sekwencja od P000 do P099:

Na zakończenie mrugnie na moment E000 i P000 i pojawi się napis:

Po chwili na ekranie telewizora pojawi się splash screenczyli pełnoekranowe logo.

3. Teraz przyszedł czas na wyjęcie pendrive’a z tunera.

4. Po chwili na ekranie pojawi się kreator konfiguracji – ustawiamy wszystko według własnych preferencji.

Leave a Reply